Dlužníkem je dnes každý dvanáctý! Zkontrolujte si, zda nejste v registru.

Napsal Jaromír Zvonek. Posted in Půjčky a úvěry.

Určitě se k vám již několikrát dostaly příběhy lidí, kteří se dostali do registru dlužníků, ani nevěděli jak. A penále narůstaly a narůstaly... několik let bez vědomí těchto jedinců. Takové situace nejsou nic příjemného, jsou však bohužel čím dál tím častější. Společnosti využívají toho, že si lidé tyto věci nekontrolují. A bohužel, jak se říká, nevědomost neomlouvá.

Negativní a pozitivní registr

Nejčastěji využívaný registr informací o klientech SOLUS je v současné době rozdělen na dvě části. Jedná se o klasickou část s "problémovými" klienty a pak o tzv. pozitivní registr, kde budete zapsáni, pokud o půjčku jen žádáte. I v případě, že vám žádost nebude schválena, zůstanete v něm ještě dalšího půl roku. Jsou tam však také informace o tom, že jste své dosavadní závazky plnili svědomitě a bez problému. Můžete jej tak využít jako referenci například při vyjednávání jiných závazků.

Co se týče klasického "negativního" registru, často si lidé myslí, že jsou v něm jen dlouhodobí neplatiči, kteří dluží statisíce. Bohužel můžete získat zápis již po pozdním splacení složenky nebo nezaplacení obyčejného účtu za internet či mobilní služby.

„Počet dlužníků po splatnosti rok od roku stoupá, nicméně vnímáme zpomalování tohoto trendu – registr se zcela nepochybně přiblížil hranici své naplněnosti u unikátních klientů," uvádí tajemník sdružení SOLUS Jan Stopka.


POKUD SI NEJSTE JISTI NEBO CHCETE MÍT JISTOTU, ŽE V REGISTRU NEJSTE, NENÍ NIC JEDNODUŠŠÍHO NEŽ POŽÁDAT O VÝPIS.


Jak o výpis z registru dlužníků požádat?

1. SMS

Nejjednodušší a možná i nejrychlejší metodou je zažádání o výpis ve formě SMS. Nejprve si potřebujete vyřídit identifikační číslo, tzv. SIN (Solus Identification Number), které následně umožňuje spojit osobu s aktuálním stavem závazků. Tento způsob je však možný pouze u sdružení SOLUS.

2. KLASICKÝ VÝPIS

Výpis samozřejmě můžete získat i v klasické podobě. Tento způsob již využijete i u dalších bankovních (CBCB) a nebankovních (LLBC) registrů. Většinou si počkáte v rámci několika dní, čekat však můžete až jeden měsíc. Pokud výpis z registru potřebujete ihned, lze samozřejmě za příplatek zažádat o jeho expresní vyhotovení.

Podrobnější informace najdete na webu společnosti Dům Dluhů.