Čtení a kreslení technické dokumentace
Technické dokumenty jsou pro běžné lidi naprosto neznámá věc. Kolik z vás by se zorientovalo v záplavě geometrických tvarů, specifických symbolů a čísel jen tak bez jakéhokoliv školení? Moc vás asi nebude. Abychom vás do problematiky uvedli, připravili jsme si pro vás úplný základ toho, jak takovou dokumentaci správně číst.
V první řadě je potřeba vědět, že existuje obrovské množství druhů technických výkresů. V každem oboru se používají jiné symboly a značení, takže nic jako univerzální nákres neexistuje. Obory, ve kterých se výkresy využívají, jsou například tyto:
- Strojírenství (zde je také mnoho různých podkategorií)
- Elektrotechnický
- Stavební
Technická normalizace
Naštěstí pro nás existuje něco jako technická normalizace, která jasně určuje, jak správně zapisovat a zakreslovat jednotlivé údaje. Bez norem by byli z výkresů zmatení i ostřílení profesionálové.
Normy pro technické výkresy
Výkresy slouží k přenosu návrhu do projektu. Jedná se o věc, která určuje, jak bude vypadat finální výsledek celé práce. Proto je nutné, aby byl výkres dokonale čitelný. Základním formátek je klasická A4. Pokud je potřeba větší nákres, rozměry se násobí. Dnes už se tak moc nepoužívají ruční nákresy, častější je tisk technické dokumentace. Je třeba dávat pozor na to, aby popisující informace byly vždy nahoře. Ukotveny jsou také věci jako tloušťka čar, měřítka a jasně specifikované technické písmo. Tělesa je možné zobrazit jako 2D nebo jako 3D objekt.
Kreslení výkresů
Když kreslíte výkres, musíte dbát na to, aby obsahoval veškeré náležitosti. Mezi ně patří:
- Výkres sestavení: tento výkres musí obsahovat náčrt ze všech úhlů pohledu, aby bylo při výrobě jasné, jak má sestavení vypadat. Důležité je také zobrazení kót, pozic a samozřejmě popisové pole.
- Kusovník: dokument, který obsahuje všechny informace o součástech nákresu. Všechny mají jasně dané své pozice podle normalizace.
- Výrobní výkres: v závislosti na výkresu sestavení je zde určeno, jakým způsobem bude probíhat výrobní proces. Jsou zde také informace o tom, kdo se na tvorbě výkresu podílel.
Chcete vědět víc?
Z jednoho článku se výkresy číst nenaučíte. Proto existují školy a speciální kurzy, které vás na všechno připraví mnohem lépe.