Odsávání pilin nesmí ve výrobě chybět

Napsal Jaromír Zvonek. Posted in Investice.

Pro práci v prostředí, kde vzniká spousta nečistot, které znečišťují vzduch, je naprostonutné pořídit průmyslové odsávací zařízení. Výjimkou nejsou ani firmy, ve kterých se hodně pracuje se dřevem, protože vdechování kusů pilin je stejně nebezpečné, jako vdechování neviditelných plynových látek. Jak vdechování pilin škodí zdraví a jak se proti němu můžete bránit? Čtěte dál a všechno se dozvíte.

odsávací zařízení

 Zdravotní komplikace

Malinkaté částice pilin téměř ve všem obyčejému oku přimomínají prach. Takže si možná řeknete, že o nic moc nejde. Opak je ale pravdou. Podobně jako třeba částice cementu, tabáku, nebo sazí patří piliny mezi obtěžující prach, což je takový druh prachu vznikající při práci s různými materiály. Když takovými částicemi jednou za čas pouze projdete, nic se nestane. Pokud ale mezi nimi pracujete třeba dvanáct hodin v kuse v nečištěné místnosti, jejich působení se na vašem zdraví rozhodně podepíše. Komplikace, které pobyt v komtaminovaném prostředí způsobuje, jsou především tyto:

  • Zaprášení plic
  • Pneumonitida
  • Pneumokonióza
  • V některých případech i rakovina plic

Jak se proti komplikacím bránit?

Pokud patříte k těm, kteří se dřevem přímo pracují, nezapomínejte na základní ochranu jako jsou masky, respirátory a také pracovní brýle a rukavice (ty sice nechrání plíce, ale třísky v ruce nebo oku nechce asi nikdo). Nezanedbávejte ani alespoň základní prohlídky u lékaře.

Pokud vlastníte průmyslový provoz, který hodně pracuje se dřevem a pořád ještě nevlastníte žádnou formu odsávání, měli byste jej co nejdříve pořídit. Nepomůžete tak jen vašim zaměstnancům, ale také i sami sobě, protože kromě udržování zdraví pomůže takové zařízení i s údržbou pracovního prostoru.

filtrační zařízení